به‌روز شده در: ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۶۹۰۶
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸

تغییر بازی با پهپاد ایرانی

جو بوچینو، سخنگوی سنتکام گفت: صحنه فناوری‌ها در خاورمیانه تغییر کرده و در زمینه نظامی شاهد استقرار سریع سلاح‌های پیشرفته هستیم. پهپادهای ایرانی از لحاظ پیچیدگی و توانایی‌های فناورانه پیشرفت کرده‌اند. این توانایی‌ها از سوی کشورهایی محقق شده که تا ده سال پیش انتظار همچین چیزی از آنها را نداشتیم.

رئیس کل بانک مرکزی: برخی روی نرخ دلار شرط بندی می کنند

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بازار دیگری هم به نام بازار غیررسمی داریم که معاملات حواله، اسکناس و یا بعضاً فردایی در آن صورت می‌گیرد، گفت: آنچه به عنوان نرخ غیررسمی یاد می‌شود، بازاری است که عمق آن دقیق مشخص نیست. حتی در معاملات فردایی اساسا ارزی معامله نمی‌شود و به نوعی شرط‌‌بندی روی نرخ است و در حقیقت مابه‌التفاوت ارز به صورت ریال مبادله می‌شود و حجم بسیار پایینی دارد.

هیچ خودرویی به گمرک نرسیده است

سخنگوی گمرک گفت: تا به این لحظه هیچ مشخصاتی اعم از اظهارنامه، مدارک واردات، اطلاعات مربوط به ثبت سفارش و… خودرو‌های وارداتی به گمرک اظهار نشده است.

وزارت اقتصاد دوباره متولی بانک آینده شد

با رای نهایی شعبه ۲۶ تجدید نظر دیوان عدالت اداری، مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر مازاد بودن ۶۰.۳ درصد از سهام بانک آینده و تفویض حق رای این سهام به وزارت اقتصاد قطعی شد

رونمایی از نخستین دستگاه بومی شتاب‌دهنده داینامیترون

با حضور رئیس انرژی اتمی و وزیر علوم از نخستین دستگاه شتاب‌دهنده الکترواستاتیک صنعتی الکترون تحت عنوان «داینامیترون» رونمایی شد. این دستگاه دارای کاربردهایی در زمینه پرتودهی مواد غذایی، استریل کردن تجهیزات پزشکی، پرتودهی سیم و کابل، پروتودهی تایر، پرتودهی فوم و مواد قابل انقباض حرارتی، پرتودهی فاضلاب، کاشت یون، آنالیز با باریکه یون و نیز مولد نوترون در BNCT است.

مظنه چله نشینی چند؟

رئیس اتحادیه آجیل فروشان تهران اعلام کرد: آجیل ممتاز شب یلدا کیلویی ۳۵۰ هزار تومان تعیین شده و در صورت تخلف، با گران فروشان برخورد خواهد شد. آنچه بازار آجیل نشان می‌دهد، قیمت‌ها بین ۲۸۰ تا ۵۹۰ هزار تومان است. با توجه به حجم میوه‌های خشک مخلوط با مغزهایی چون پسته، بادام هندی، گردو، بادام درختی قیمت‌ها متفاوت می‌شود. آجیل هایی که خالص از مغزهایی چون پسته، بادام درختی، بادام هندی، فندق، گردو تشکیل شده به کیلویی حدود ۶۰۰ هزار تومان هم می‌رسد. در همین راستا شهرداری تهران برای تنظیم بازار در مراکز فروش خود مبادرت به عرضه آجیل با نرخ هر کیلو ۱۸۵ هزار تومان کرده است. با یک محاسبه سرانگشتی و با در نظر گرفتن میانگین میوه‌های متوسط قیمت (سیب، پرتقال، انار، نارنگی، هندوانه) به اضافه هزینه یک کیلو آجیل شب یلدا برای هر فرد حدود ۵۰۰ هزار تومان تمام می‌شود. با این تفاسیر می‌توان گفت اگر یک خانواده دو نفره بخواهند شب یلدا را کنار هم سپری کنند باید چیزی حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان هزینه کنند که تقریباً معادل پرداخت یک ماه یارانه است.

کشف پیراهن ۲ تیم‌ پرطرفدار پایتخت در جریان تفحص‌های اخیر

فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد: در تفحص‌های اخیر این ستاد، پیکر شهدایی با پیراهن ۲ تیم پرطرفدار پایتخت یافت شده است.

سردار سیدمحمد باقرزاده، فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح گفت: به همراه پیکر یکی از شهدای گمنام یک پیراهن ورزشی باشگاه استقلال پیدا شد. ۲ ماه پس از کشف این پیراهن، پیراهنی از باشگاه پرسپولیس نیز در کنار پیکر شهید گمنام دیگری یافت شد. وی گفت: در حال حاضر پیراهن‌های این ۲ شهید گمنام طرفدار سرخابی‌های تهران در ستاد معراج شهدا نگهداری می‌شود و ما آمادگی داریم در صورت تمایل مدیران ۲ باشگاه استقلال و پرسپولیس، این ۲ پیراهن را به پیشکسوتان، ورزشکاران و مسؤولان این ۲ باشگاه هدیه کنیم تا در گنجینه افتخارات آنها نگهداری شود.

رئیس جمهور گفت قیمت بنزین تا دو سال افزایش پیدا نمی‌کند

سخنگوی شرکت پالایش پخش گفت: یکی از قطعات تولید بنزین سوپر که در پالایشگاه اراک بود، دچار مشکلات فنی شده بود، به همین دلیل امکان تولید بنزین سوپر وجود نداشت. تولید روزانه ۸ میلیون لیتر بنزین سوپر از سر گرفته شد و کمبودی در این زمینه وجود ندارد. به گفته وی مشکلات فنی برطرف شده و بنزین سوپر کمبودی نداشته است. وی در رابطه با اینکه شایعه‌ای مبنی بر گرانی بنزین وجود دارد، آیا این مساله مورد تأیید شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی است یا خیر، گفت: قیمت گذاری سوخت بر عهده شرکت پالایش و پخش نیست، اما به گفته رئیس جمهور قیمت بنزین تا دو سال افزایش پیدا نمی‌کند.

وزیر ارتباطات:

حداقل ۲ ماهواره ایرانی تا پایان سال به فضا پرتاب می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد تا پایان امسال حداقل 2 ماهواره به فضا پرتاپ خواهد شد و ماهواره‌های دیگری هم در صف پرتاپ هستند. عیسی زارع‌پور درباره آخرین وضعیت پرتاپ ماهواره‌های ناهید ۱ و ۲ گفت: این ۲ ماهواره در حال آماده شدن هستند که ان‌شاءالله تا پایان سال پرتاب‌هایی خواهیم داشت. سری ماهواره‌های «ناهید» ماهواره‌های مخابراتی هستند که در کشور توسط پژوهشگاه فضایی ساخته شده‌اند؛ ماهواره ناهید‌1، بهمن سال ۱۳۹۵ در مراسم روز فناوری فضایی رونمایی شد. «ناهید۱» برای نخستین بار در کشور، در پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران به کارفرمایی سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شده و ماموریت‌های آن در راستای دستیابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی زمین‌آهنگ، مطرح و در یک ماهواره پیاده‌سازی شده است. ماهواره «ناهید ۲» جزو ماهواره‌های با فناوری ارتباط مخابراتی و مجهز به تراستر و دارای توان انجام مانورها و اصلاحات مداری نیز هست و می‌تواند یک گام مهم در مسیر ساخت منظومه‌های مخابراتی ارتفاع پایین به حساب آید. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این را هم گفت که ماهواره‌های دیگری در صف پرتاپ هستند. زارع‌پور به برنامه طراحی و ساخت ماهواره‌های تحقیقاتی و عملیاتی اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه‌های این وزارتخانه این است که تا پایان سال حداقل ۲ پرتاپ ماهواره‌ای داشته باشیم که در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

حمایت پمپئو از اغتشاشگران ایرانی

وزیر پیشین خارجه آمریکا با تکرار ادعاهای خود علیه جمهوری اسلامی ایران گفت هیچ امیدی به همکاری با این کشور وجود ندارد. مایک پمپئو، وزیر پیشین خارجه آمریکا در یک نشست در واشنگتن با عنوان «سیاست ایران» لفاظی‌های خود علیه جمهوری اسلامی ایران را تکرار کرد و گفت هیچ امیدی برای همکاری دولت ایالات متحده با ایران وجود ندارد. بنا بر گزارش واشنگتن اگزمینر، پمپئو با طرح این ادعا که جمهوری اسلامی ایران با مردم خود با خشونت رفتار می‌کند، گفت خیلی خوب است که جهان نسبت به آنچه خشونت نظام ایران می‌خواند، هوشیار شده است اما همکاری یا مذاکره دولت ایالات متحده با دولت ایران هیچ معنایی ندارد؛ کاری که دولت بایدن در حال حاضر انجام می‌دهد. وزیر پیشین خارجه آمریکا که تحریم‌های ظالمانه کشورش علیه ایران همچنان برقرار است و دشواری‌های زیادی را برای مردم ایجاد کرده در سخنان خود مدعی حمایت از مردم ایران شد و افزود: رویکرد ما با شفاف‌سازی این موضوع آغاز شد که مردم ایران باید به هر شکلی مورد حمایت قرار گیرند. پمپئو با معترض خواندن اغتشاشگران تروریست، آنها را مورد ستایش قرار داد و با تکرار ادعاهای خود از دولت بایدن و جهان خواست رفتارهای ایران با به اصطلاح معترضان را محکوم کنند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: